Weekendowy Fairtrade Wielkowiejskiego Targu

Za nami już pierwszy w tym roku Wielkowiejski Targ zorganizowany przez gminę Wielka Wieś oraz Galerię Factory. Tym razem naszą wiosenną emanacją był Kiermasz Wiosenny Fairtrade, który odbył się 28 lutego i 1 marca br., w gościnnej i bardzo nas wspierającej Factory Kraków.
Nasz dwudniowy kiermasz, był nie tylko okazją do nabycia przez mieszkańców Modlniczki i gości Galerii, lokalnych produktów spożywczych, ale również przepięknych towarów i przedmiotów wykonanych rękodzielniczo. Nasz Targ reprezentowali Wystawcy i Wystawczynie: Ewa Mitka z rękodziełem; Anna Grochal „DNR Małe rękodzieło”; Edyta Kania „Emu” z biżuterią modową; Lucyna Szumiec „U Lucynki” z artykułami spożywczymi; Monika Bogacz „Szept Natury” z biżuterią; Oskar Piotrowski z rękodziełem „Drewnomaniak”; Piotr Wojtaszek z „Pasieką Podskalany” oraz Mieczysław Ryba z Gospodarstwa Rolnego Róże. Serdecznie pozdrawiamy Krzysztofa Wołosa, wójta gminy Wielka Wieś i Annę Liber koordynatorkę marketingu z Galerii Factory i dziękujemy im serdecznie za umożliwienie przeprowadzenia weekendowego piątkowo-sobotniego eventu.
W sobotę mogliśmy również skosztować wiele potraw oraz smakołyków przygotowanych według tradycyjnych receptur kuchni Galicyjskiej. I dzięki mistrzowskiemu ich przyrządzeniu i podaniu przez mieszkańców i mieszkanki sołectwa Modlniczki, było to niezapomniane kulinarne i artystyczne wydarzenie.
Dziękujemy mieszkańcom i samorządowcom sołectwa Modlniczka za współorganizację wydarzenia! Szczególne podziękowania przekazujemy radnemu Tomaszowi Bielakowi oraz Magdalenie Szymańskiej, mieszkance Modlniczki, dyrektorce Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w gminie WW  oraz  Zespołowi Folklorystycznemu Modlniczanki za zaśpiewanie pieśni ludowych i prezentację strojów z naszego regionu i pomoc w serwisie dań. Degustacja potraw odbyła się dzięki pomocy współorganizatorów wydarzenia czyli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Podczas „wyjazdowego” Wielkowiejskiego Targu, odbyły się również warsztaty kosmetyczne, dekoracyjne oraz manualne, oparte między innymi na promowaniu w naszym życiu naturalnych, nieszkodzących naszej planecie materiałów i idei zero west oraz upowszechnianiu idei Fairtrade, czyli sprawiedliwego i mądrego handlu. Warsztaty manualne zostały przeprowadzone przez panie: Beatę Godynia-Kapałka oraz Wystawczynie targowe Annę Grochal oraz Ewę Mitkę. Dziękujemy za te cudowne, cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty. Szczególnie dziękujemy dzieciom ze świetlicy środowiskowej z Modlniczki za prowadzenie warsztatów „żabkowych”, wychowawczyni Jolancie Zagórskiej, zachęcającej warsztatowo do włączenia się do akcji ratowania płazów #PłazomUjdziePłazem.
Chcieliśmy również, by z naszego Wielkowiejskiego Targu usłyszeli Państwo przesłanie dlatego zorganizowaliśmy kilka paneli dyskusyjnych, podczas których poruszaliśmy ważkie dla naszego życia tematy, mówiące między innymi o tym, jak ważna jest lokalność w całym jej spectrum, dobre i mądre międzyludzkie relacje oraz troska o jakość istnienia następnych pokoleń, więc prosimy Was, byście wybierali mądre konsumenckie decyzje w ramach idei #KupujŚwiadomie, wspierające przedsiębiorczość lokalną i innowacje, Dlatego bardzo dziękujemy naszym rozmówcom i rozmówczyniom za udział w dyskusjach i wykładach akademickich: dr hab. Joannie Hańderek, prof. oraz prof. dr hab. Leszkowi Sosnowskiemu UJ; Iwonie Szablińskiej, dyrektorce OR Kraków Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; Magdalenie Lech, z-czyni dyrektorki GOKiS WW, koordynatorce Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji w gminie WW; Jakubowi Koskowi, przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa, z-cy dyrektora OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa; Piotrowi Szopie z Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych, OT KOWR; dr inż. Piotrowi Dmytrowskiemu, z-cy dyrektora O/K Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego; Tomaszowi Bielakowi, radnemu gminy Wielka Wieś, mieszkańcowi Modlniczki; Sławomirowi Kawalcowi, głównemu specjaliście ds. turystyki i współpracy Referatu Promocji i Rozwoju Gminy WW, wiceprezesowi Stowarzyszeniu Rozwoju Lokalnego Inicjator – współgospodarzowi eventu. Dziękujemy także, za odwiedziny red. Barbarze Ciryt z redakcji Dziennika Polskiego, red. naczelnej Joannie Patej z redakcji Wiadomości WW oraz pomoc przy organizacji Joannie Zając, głównej specjalistki ds. promocji i rozwoju gminy WW oraz Dominikowi Witkowi, twórcy internetowego. Dziękujemy za miłą obecność ze stoiskiem informacyjno-promocyjnym OR Kraków Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Event i panele prowadził red. Janusz Bończak, koordynator Wielkowiejskiego Targu i działań Mądrych Wiosek i Przedmieść (Smart Villages, Suburbs in City).
Następne nasze spotkanie targowe odbędzie się podczas Kiermaszu Wiosennego pod Urzędem gminy w Szycach 12 kwietnia, a inaugurację Wielkowiejskiego targu zaplanowaliśmy 26 kwietnia br. Serdecznie Was zapraszamy do uczestnictwa w naszych wydarzeniach – Zespół Wielkowiejskiego Targu, Mądrych Wiosek i Przedmieść.
Tekst, fot. Janusz Bończak, archiwum WWT