Pszczoły i trzmiele, nasi przyjaciele!
Warsztaty ekologiczne dla dzieci „Jak możemy pomóc dzikim zapylaczom”? W trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się m.in: dlaczego zapylacze są tak ważne, kim są dzicy zapylacze, czy tylko pszczoły zapylają rośliny, jak z rodzicami mogą pomóc pszczołom i owadom, co to są łąki kwietne i dlaczego są tak ważna i potrzebne oraz poznają lepiej trzmiela, murarkę i pszczolinkę. Warsztaty zostaną przeprowadzone dla 2-dwudziestoosobowych grup.
Warsztaty z samodzielnego wykonywania domków dla owadów. Podczas warsztatów dzieci wraz z rodzicami będą samodzielnie wykonywać z drewna, łodyg, kawałków kory, szyszek, siana hotele dla owadów, które dadzą owadom naturalne schronienie i będą stanowić ich potencjalne miejsce gniazdowania. Wykonane domki będą mogły zabrać do swoich ogródków, co pozwoli na obserwowanie trybu życia murarek i innych zapylaczy. Podczas tego warsztatu uświadomimy również dzieciom i ich rodzicom, że w ogrodzie warto jest pozostawić odsłonięty fragment żyznej ziemi w bliskiej okolicy roślin nektarowych, aby umożliwić budowę gniazda trzmielom i pszczolinkom, które to budują gniazda w glebie i piasku. Podczas warsztatów zostanie stworzonych ok. 80 domków dla owadów.
Panel dyskusyjny „Jak możemy sprzyjać zapylaczom – kodeks dobrych praktyk”. W trakcie panelu eksperci z Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Wielkiej Wsi porozmawiają o kodeksie dobrych praktyk i działań, jakie możemy podjąć na rzecz zapylaczy: nieskoszony trawnik, sadzenie roślin rodzimych przyjaznych zapylaczom, nie nadużywaniu środków ochrony roślin, ochronie naturalnych siedlisk owadów, ograniczeniu oświetlenia nocnego, kupowaniu produktów pochodzące z ekologicznych gospodarstw, nie zanieczyszczaniu środowiska, prowadzenia odpowiedzialnie pasiek, zapraszaniu zapylaczy do swojego ogrodu.
Przeprowadzenie konkursu wiedzy o zapylaczach wśród dzieci na temat życia pszczół i innych zapylaczy.
Rozdysponowanie wśród uczestników Wielkowiejskiego Targu nasion łąki kwietnej, które będą zachętą do zastąpienie łąkami kwietnymi trawników, stworzenia jej między drzewkami owocowymi, na obrzeżach ogrodów, czy też na balkonach i w skrzynkach ogrodowych. Następnie na profilu FB Stowarzyszenia oraz Gminy Wielka Wieś opublikujemy posty zachęcające do pochwalenia się przydomowymi ogródkami kwietnymi, w doniczce, w skrzynce na parapecie.